Refluks żołądkowy

Przypadłość zwana refluksem żołądkowo-przełykowym związana jest z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. Jest kilka sygnałów świadczących o refluksie, a będą to m.in. pieczenie za mostkiem lub zgaga oraz dolegliwości pojawiające się podczas leżenia, lub po zjedzeniu obfitego posiłku. Refluks żołądkowo-przełykowy jest dosyć powszechnym i niemniej dokuczliwym i uciążliwym problemem. Z tego powodu warto mieć świadomość przyczyn powstawania tej dolegliwości oraz sposobów jej leczenia.

Co to jest refluks żołądkowy?

Refluks jest niczym innym jak dolegliwością polegającą na zwracaniu kwaśnej zawartości żołądkowej do przełyku. Spowodowane jest to niedostatecznym napięciem zwieracza dolnego przełyku. Zwieracz ten ma za zadanie odcinanie dostępu do żołądka po wprowadzeniu do niego pokarmu. Poza dyskomfortem związanym z cofaniem się zawartości żołądka występowanie tej dolegliwości przez dłuższy czas może być przyczyną uszkodzenia błony śluzowej przełyku, a nawet stanu zapalnego.

Przy refluksie żołądkowo-przełykowym występuje zgaga, a czasami nawet pieczenie w jamie ustnej. Poza tym tej przypadłości towarzyszyć może ból, który promieniuje do szyi. Zdarzają się przypadki, w których kwasowa treść żołądka zarzucana jest do krtani lub nawet oskrzeli. To powoduje powstanie stanów zapalnych w tych narządach. Występuje to najczęściej podczas snu. W pozycji leżącej zwieracz dolnego przełyku jest bardziej rozluźniony, co dodatkowo ułatwia powstanie tego problemu.

Przyczyny pojawienia się refluksu

Refluks żołądkowo-przełykowy często występuje u niemowląt. Jest to spowodowane przyjmowaniem dosyć dużych porcji pokarmu względem rozmiaru żołądka. U dzieci w tak młodym wieku zwieracz dolnego przełyku jest dopiero na etapie rozwoju. Aby działać prawidłowo, narząd ten musi wystarczająco się rozwinąć, co następuje w ciągu pierwszych kilku lub nawet kilkunastu miesięcy życia. Refluks żołądkowo-przełykowy ma także wiele innych przyczyn. Należą do nich między innymi przyjmowane leki, niezdrowy styl życia lub zaburzenia anatomiczne.

Oto najczęstsze przyczyny refluksowych dolegliwości przełyku:

  • nadwaga i otyłość
  • palenie papierosów
  • przepuklina rozworu przełykowego – przy tej dolegliwości górna część żołądka znajduje się w niewłaściwym miejscu, co sprzyja pojawieniu się refluksu
  • stosowanie leków
  • cukrzyca
  • astma
  • inne choroby przewlekłe

Przyczyny wywołujące refluksową chorobę przełyku są zróżnicowane. Warto wspomnieć, że częsty stres oraz siedzący tryb życia sprzyjają powstaniu tej dolegliwości. Poza tym osoby dotknięte zaburzeniami perystaltyki przełyku także są podatne na refluks żołądkowo-przełykowy. Ponadto ponad połowa osób dotknięta refluksem cierpi także na nieprawidłowe funkcjonowanie żołądka jak m.in. jego nadmierne rozszerzenie lub upośledzenia związane z opróżnianiem.

Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego

Objawy tej uciążliwej dolegliwości mogą występować z różnym nasileniem u każdego z chorych. Cześć pacjentów dotykają łagodne dolegliwości, które pojawiają się dosyć rzadko a u innych wręcz przeciwnie. W przypadku wystąpienia nasilonych objawów koniecznością będzie skonsultowanie się z lekarzem. Zleci on odpowiednie badania, a także przepisze niezbędne leki skuteczne w walce z refluksem.

Uciążliwe objawy refluksu mogą zmuszać do częstych wyrzeczeń i znacznie zmniejszać komfort życia. Należy zwracać uwagę na nawracanie symptomów świadczących o chorobie refluksowej, a także ich utrzymywanie się przez dłuższy czas. Pomoże to we wczesnym wykryciu choroby i skutecznym leczeniu.

Oto objawy choroby refluksowej:

  • odbijanie
  • zgaga
  • posmak kwasu w tylnej części jamy ustnej
  • uczucie cofania się treści żołądka do przełyku
  • ból w klatce piersiowej
  • przewlekły kaszel i chrypka

Objawy takie jak ból odczuwany w klatce piersiowej, przewlekły suchy kaszel czy chrypka najczęściej nie są wiązane z dolegliwościami refluksowymi. Jednak jeśli tego typu objawy utrzymują się przez kilka tygodni, należy udać się do lekarza w celu konsultacji. U osób cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy częściej może występować zapalenie krtani gardła, a nawet płuc. Cofanie się treści żołądka może także prowadzić do wymiotów oraz utrudnień w oddychaniu. Refluks u niemowląt będzie objawiał się dosyć uporczywym ulewaniem, które może powodować problemy związane z przyrostem masy ciała. Poza tym niemowlęta chore na refluks żołądkowo-przełykowy mają problemy z przełykaniem, są niespokojne podczas karmienia, a także zaobserwować można u nich odgięciowe ułożenie ciała. Polega ono na wyginaniu główki do tyłu. Starsze dzieci mogą się skarżyć na występowanie pozostałych objawów.

Jak można leczyć refluks żołądkowo-przełykowy?

Leczenie refluksu nie należy do prostych i wymaga zaangażowania pacjenta. Polega ono na wyeliminowaniu uciążliwych objawów choroby i zmniejszeniu powikłań, które powodować może cofanie treści żołądka do przełyku.

Oto co obejmuje leczenie refluksu:

  • zmiana stylu życia
  • leczenie farmakologiczne
  • leczenie chirurgiczne

Przy łagodnych objawach można stosować domowe sposoby leczenia refluksu żołądkowo-przełykowego. Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na leczenie refluksu jest kleik z siemienia lnianego. Łagodzi on objawy, chroniąc błonę śluzową przed uszkodzeniem. Pomocne mogą także okazać się migdały lub zimne mleko. Łagodne objawy mogą zostać zwalczone przez domowe sposoby na refluks, jednak będzie to miało jedynie krótkotrwały efekt. W przypadku pojawienia się objawów, a zwłaszcza tych silnych i bardzo uciążliwych warto skonsultować się z lekarzem w celu rozpoczęcia skutecznego leczenia.