Coraz więcej osób decyduje się na to, by rozpocząć karierę w zawodzie medycznym. Nie da się bowiem ukryć, że zawód lekarza czy lekarki od zawsze kojarzył się nam z wyjątkowym prestiżem oraz dobrymi zarobkami. Niemniej jednak trzeba się również przygotować na to, że droga do tego, by stać się kwalifikowanym lekarzem również jest wyjątkowo trudna i żmudna. Konieczne jest bowiem przejście przez pięcioletnie studia, a także odbycie konkretnych praktyk. Jednocześnie kierunek medyczny jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków wśród ludzi młodych, którzy marzą o tym, by medycyna stała się dla nich zawodem przyszłościowym. Jednak co zrobić, by zostać lekarzem?
Lekarz – zawód dużego zaufania?
Nie da się ukryć, że zawód lekarza jest zawodem dużego zaufania. Lekarza zawsze działają w ramach kodeksu etyki lekarskiej, a co więcej, zobowiązani są do ratowania zdrowia i życia ludzkiego pod przysięgą. W efekcie lekarz jest zawodem ogromnego zaufania społecznego, co jednocześnie wiąże się z tym, że ciąży na nim ogromna odpowiedzialność. Kierunek lekarski studiów tak naprawdę jest tylko i wyłącznie początkiem do owocnej i dość długiej ścieżki kariery. Wiele osób zastanawia się bowiem, co zrobić, by zostać lekarzem gastrologicznym czy lekarzem innej specjalizacji. Warto więc wiedzieć, że studia to jedynie przedsmak tego, co nas czeka podczas drogi na szczyt lekarskiej kariery.
Co jest wymagane by zacząć studia na kierunku lekarskim?
Nie da się ukryć, że do rozpoczęcia studiów na kierunku lekarskim stawiane są pewne wymagania, które adepci muszą spełnić. Przede wszystkim medycyna i studia na tym kierunku wymagają tego, by posiadać ukończony egzamin maturalny i co najważniejsze, by posiadać odpowiednio wysokie wyniki procentowe z poszczególnych przedmiotów. Zwykle największą rolę odgrywa tu chemia, biologia, a także przedmioty matematyczne. Zastanawiając się co zrobić by zostać lekarzem gastrologicznym musisz wiedzieć, że ten wymaga obecnie od swoich studentów tego, by byli oni zapoznani również z językiem angielskim.
Jak wyglądają studia lekarskie?
Studia lekarskie rozpoczynają się oczywiście od wyboru kierunku medycznego na uczelni wyższej. Zarówno pielęgniarstwo jak i lekarz wymagają odbycia co najmniej 3-rzy letnich studiów, które kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Niemniej jednak jeśli zależy nam głównie na tym, by móc cieszyć się uzyskaniem tytułu lekarza, wówczas jedyną możliwością są pięcioletnie studia medyczne. Dopiero po nich i po zdaniu całego szeregu egzaminów, a także odbyciu niezbędnych praktyk zawodowych, młodzi adepci kierunku medycznego przygotowani są do tego, by rozpocząć pracę w zawodzie. Jednocześnie wiele placówek medycznych decyduje się zatrudniać młodych lekarzy w pierwszej kolejności na zasadzie praktyk, by nabrali oni jeszcze więcej obycia z zawodem. Wówczas będą oni mogli samodzielnie wykonywać swoje obowiązki, kiedy staną się jeszcze bardziej obyci z zawodem.
Gdzie mogę rozpocząć studia medyczne?
Medycyna to kierunek lekarski studiów który dostępny jest jedynie na uczelniach wyższych czyli na uniwersytetach. Nie da się ukryć, że młodzi studenci muszą rozpocząć swoją przygodę na uniwersytecie. Tak naprawdę w naszym kraju działają dedykowane Uniwersytety Medyczne, które dają możliwość pięcioletnich studiów na wybranym kierunku. Ważnej jest także to, by przyszli lekarze byli również przygotowani co do wyboru specjalizacji. Zwykle dzieje się to na drugim roku studiów. Wówczas wybierają ten zakres medycyny, którym interesują się najszerzej i z którym realnie wiążą oni swoją przyszłość.
Czy warto zostać lekarzem w obecnych czasach?
Zawód lekarz od zawsze był zawodem, który cieszył się wyjątkowym uznaniem i poważaniem w społeczeństwie. Lekarze i lekarki to jednocześnie osoby, które będą zawsze potrzebne i nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że zawód lekarza jest zawodem wyjątkowo przyszłościowym. Oczywiście w obecnych czasach znacznie wzrosła rola lekarzy i lekarek w społeczeństwie. Zawód ten jest potrzebny, a osoby, które go wykonują mogą cieszyć się wyjątkowym uznaniem w społeczeństwie i poważaniem jednocześnie. Nie ma również obaw o możliwości zatrudnienia, gdyż lekarze- co zostało już wspomniane- zawsze byli i będą również potrzebni.
Przyszłość zawodu…
Nie da się ukryć, że wybierając studia, z pewnością chcemy wybrać kierunek, który gwarantuje nam stabilne i stałe zatrudnienie, a także szereg innych benefitów. Przyszłość zawodu lekarskiego jest jednak wyjątkowo optymistyczna. Z pewnością zarówno w naszym kraju jak i za granicą nie brakuje możliwości zatrudnienia. Nie da się również ukryć, że zawód lekarza może się także cieszyć dość dobrymi zarobkami i ogromnymi możliwościami np. w postaci otwarcia własnego gabinetu lekarskiego. Jak więc widać, pięcioletnie studia z pewnością warte są wysiłku, gdyż można je raczej potraktować jako swoista inwestycja w przyszłość. Lekarze i lekarski zawsze w społeczeństwie byli potrzebni i jak na razie nic nie wskazuje na to, by tendencja ta miała ulec zmianie. Zawód ten można traktować więc jako przyszłościowy.